,

Štátne úrady budú v Česku povinne nakupovať autá na LPG, CNG a elektromobily

alternativne paliva

Každé štvrté vozidlo, ktoré štátna správa v Českej republike kúpi po prvom septembri tohto roku, má jazdiť na iné palivá ako benzín či nafta.

Autá na stlačený zemný plyn (CNG), skvapalnený ropný plyn (LPG), hybridný pohon, elektromobily, autá na vodík, motorové palivo E85 alebo čisté palivo. Štvrtinu aut vo vozovom parku štátnych úradov majú do roku 2020 tvoriť vozidlá na iný pohon než benzín či nafta.

Podľa návrhu nariadenia, ktoré zverejnilo české ministerstvo pre miestny rozvoj, bude musieť každý verejný obstarávateľ po prvom septembri tohto roku nakupovať nové autá tak, aby štvrtina z nich jazdila na nízkoemisný pohon, prípadne celkom bez emisií.

Nová povinnosť sa ale nebude týkať terénnych aut a rovnako ani vozidiel, ktoré obstarávajú bezpečnostné služby, polícia či záchranári. Povinnosť sa však dotkne všetkých ostatných štátnych úradov.

Plán dosiahnuť do konca desaťročia stav, kedy budú nízkoemisné vozidlá tvoriť štvrtinu štátneho vozového parku, zahŕňa už Národný akčný plán čistej mobility spred dvoch rokov.

S podobným cieľom navyše rátalo už vládne uznesenie z roku 2008, ktoré počítalo, že vo vozovom parku verejnej správy budú do 1. 1. 2014 tvoriť “ekologicky priateľské” vozidlá. Tie boli definované ako vozidlá s minimálnym emisným limitom EURO 5.

“Po skončení program bolo všetkými ministerstvami, krajskými úradmi a ostatnými organizačnými zložkami štátu prevádzkovaných celkovo 81 “ekologicky priateľských” vozidiel, z toho však len 15 vozidiel bolo na alternatívne palivá,” píše sa v aktuálnom národnom pláne.

Ako ešte na začiatku tohto roka pripomenul vo svojom spravodajstve Český rozhlas, v súčasnosti majú autá na alternatívny pohon vo svojich vozových parkoch len štyri ministerstvá. Elektromobily sa v štátnej správe zatiaľ nepresadili takmer vôbec, jazdí ich iba šesť.

“V súčasnom tempe to nemôžeme stihnúť. Muselo by sa stať niečo neočakávané, ako že by úrady v roku 2019 alebo 2020 nakúpili tisíce vozidiel na alternatívne pohony, či už elektrické, CNG alebo biopalivá,” povedal pre Český rozhlas Jiří Šimek, podpredseda Českého plynárenského zväzu.
Autá na alternatívny pohon ministerstvá nakúpia spoločne

Zatiaľ najväčší nákup aut na alternatívny pohon podľa portálu idnes.cz zo štátnych organizácií uskutočnila Česká pošta. Tá vo väčšom počte nakúpila vozidlá na zemný plyn, teraz plánuje svoj vozový park rozširovať o elektromobily.

Spoločný nákup vozidiel na alternatívny pohon pre viacero rezortov naraz však plánuje ministerstvo financií. Nadrezortnú zákazku na nákup automobilov výlučne na alternatívne palivá chce ministerstvo začať pripravovať v druhej polovici tohto roka, vyhlásená by mala byť v prvej polovici roka 2018.

Zdroj: energie-portal.sk; 27/03/2017; Radovan Potočár