Opel Zafira sa dočkala masívnej modernizácie

opel

Aktuálna generácia populárneho rodinného vanu značky Opel sa v polovici životného cyklu dočkala masívnej modernizácie – nejde iba o kozmetický facelift, ale o významné vylepšenia vo viacerých smeroch.

Najviac zmien sa dotýka vybavenia, elektroniky a bezpečnosti, ale na úvod sa aspoň krátko pozrime na vizuálnu stránku vozidla. Nová Zafira dostala zmenenú celú prednú časť s novou maskou a iným tvarovaním čelných svetlometov, ktoré zodpovedajú súčasnému dizajnovému výrazu všetkých vozidiel Opel.

Elegancia a kažodenné používanie

Ten charakterizuje viac striedmosti, ale pritom aj viac nadčasovej elegancie a štýlovosti. Do tejto polohy sa svojím sviežim zovňajškom posúva aj Zafira, u ktorej je vzhľadom na tvar karosérie asi najťažšie nájsť kompromis medzi eleganciou a praktickosťou pre každodenné používanie. Možno aj preto ostala celá zvyšná časť karosérie vrátane zadných svetiel bezo zmeny.  Z vonkajších noviniek treba okrem nového dizajnu zliatinových diskov kolies do veľkosti 17 palcov spomenúť aj nové, adaptívne svetlá AFL LED, ktoré automaticky menia rozloženie svetla reflektorov podľa jazdnej situácie, aby sa dosiahlo optimálne osvetlenie cesty bez oslňovania iných vodičov. V segmente rodinných vanov ich Opel použil ako prvý. Reflektory majú celkovo 9 režimov svietenia ako napríklad mestské svetlá, mimomestské svetlá, zákrutové a odbočovacie svetlá, osvetlenie okolia pri cúvaní, turistický režim a režim stop (eco). Nie sú to síce Matrixy ako u Astry, ale svoju funkciu si plnia výborne.

Zafira vytvorila už po svojom uvedení na trh v roku 1999 etalón rodinných vozidiel s možnosťou využitia siedmich sedadiel, čo prispelo k predaju takmer 2,7 milióna kusov tohto modelového radu. Je preto pochopiteľné, že jej silné vlastnosti, ako sú úžitkové vlastnosti, praktické riešenia vo veľkorysom vnútornom priestore a pomerne konzervatívna škála motorov ostávajú zachované aj vo faceliftovanej podobe. Teraz k nim pribudla výrazne posilnená ponuka elektronických bezpečnostných asistentov a sieťovej konektivity vrátane palubného telematického systému Opel OnStar a infotainmentu IntelliLink s dotykovou obrazovkou s uhlopriečkou 7 palcov. Potešiteľne sa znížil počet ovládačov v dosahu vodiča.

Kamera Opel Eye

Osvedčená kamera Opel Eye s rozoznávaním dopravných značiek teraz môže aj prepínať svetlá medzi diaľkovými a stretávacími a podporuje bezpečnostné systémy varovania pred opustením jazdného pruhu či antikolízny systém Forward Collision Alert, ktorý v spolupráci s adaptívnym tempomatom dokáže vozidlo úplne zabrzdiť v prípade hroziacej zrážky. Nová Zafira nadväzuje na osvedčené kvality svojho predchodcu prevzatím systému sedadiel Flex7, ergonomických predných sedadiel s certifikátom AGR, vysúvacím nosičom na bicykle FlexFix či adaptívnym podvozkom FlexRide, umožňujúcim tri rôzne nastavenia – Standard, Sport a Tour.

Pre hlavnú cieľovú skupinu, rodiny s deťmi, je však dôležitejší vnútorný priestor a jeho variabilita. Zafira v tomto smere patrí na špicu segmentu, pretože vďaka inteligentnému mechanizmu sklápania sa operadlo stredného sedadla v druhom rade dá sklopiť a otočiť tak, že sa vytvorí pohodlná lakťová opierka pre cestujúcich na vonkajších miestach. Ich sedadlá sa navyše dajú posunúť dozadu a do stredu vozidla, čím sa vytvorí zvlášť veľký priestor na nohy a zväčší bočná šírka. Pri tejto konfigurácii priestor na sedenie zodpovedá luxusnej limuzíne. V päťsedadlovej konfigurácii má Zafira základný objem batožinového priestoru 710 litrov, ktorý sa dá sklopením sedadiel v druhom rade zväčšiť až na 1860 litrov. Okrem toho má posádka v interiéri k dispozícii vyše 30 rôznych odkladacích priestorov. Vozidlo ponúka za príplatok tiež mobilný 4G/L.TE Wi-Fi hotspot pre vodiča, priateľov a rodinu s možnosťou pripojenia až siedmich externých mobilných zariadení.

Pohonné jednotky

Hoci do palety motorov nepribudla žiadna novinka, Zafira novej generácie je jediným modelom vo svojom segmente, ktorý je k dispozícii s kompletnou ponukou spaľovacích motorov. Obsahuje benzínové a naftové motory, ako aj agregáty na skvapalnený ropný plyn LPG a stlačený zemný plyn CNG vo výkonovom rozpätí od 88 kW (120 k) do 147 kW (200 k). Z prevodoviek si zákazník môže zvoliť buď mechanickú alebo automatickú šesťstupňovú prevodovku s každým z ponúkaných motorov (1,4 Turbo, 1,6 Turbo, 2,0 CDTi). Štvorkolka však v ponuke, tak ako doposiaľ, nebude.

Po podrobnej prehliadke všetkých nových prvkov na novej Zafíre už ani neprekvapí, že jazda s ním je mimoriadne komfortná, stabilná a tichá. V porovnaní s doterajšou verziou pôsobí podvozok pocitovo trochu tvrdšie, pevnejšie a solídnejšie, ocenili sme jeho výborné odhlučnenie a perfektnú prácu šesťstupňovej automatickej prevodovky. Pre záujemcov bude určite zaujímavá aj cena, ktorá sa začína na konkurencieschopných 16 790 eurách. Za najvyššiu úroveň s dieselovým automatom síce zaplatíte 24 490 eur, ale za perfektne jazdiace a špičkovo vybavené auto pre sedem cestujúcich je to stále veľmi prijateľná cena.

Zdroj: Stop magazín; 21/2016; 23/12/2016; s.: 32,33; Peter Marianyi