,

Mal by štát dotovať aj auta na LPG?

dotacie

Hybridy, elektromobily, vodíkové autá, vozidlá na LPG ale aj CNG vozidlá radíme medzi vozidlá s alternatívnym pohonom. Preto ich chce vláda „podporiť“ polovičnou registračnou daňou oproti benzínovým a naftovým autám. Túto zmenu určite privíta najmä Združenie LPG spoločností, ktoré však naznačuje aj to, že štát by mohol podporiť aj nákup LPG áut, alebo ich prestavbu.

Myslíte, že by mal štát dotovať nákup áut na LPG rovnako ako elektromobily a plug-in hybridy?

Slovensko sa zaviazalo voči Európskej únií, že do roku 2020 bude na Slovensku jazdiť 10% áut na alternatívne palivá. Na Slovensku bolo v septembri 2016 registrovaných celkovo 2,1 mil. áut. Z toho na LPG bolo 42 000 áut, 2000 áut na CNG a menej ako 200 áut na elektrický pohon. Na Slovensku sa tak využíva len 2,1% áut na alternatívne palivo. Je nejaký spôsob ako sa z ciest zbaviť starých neekologických áut a nahradiť ich novšími, ktoré budú používať alternatívne palivo?

„Myslíme si, že bez podpory najrozšírenejšieho alternatívneho paliva, ktorým je LPG, je zvyšovanie podielu alternatívnych palív v doprave prakticky nereálne,“ konštatuje Marián Smik, predseda predstavenstva spoločnosti Probugas. „Nízke ceny štandardných pohonných hmôt neprajú úplne novým alternatívnym palivám. Slabé rozšírenie iných alternatívnych pohonov ako LPG, ich pretrvávajúce nevýhody a z toho vyplývajúce neexistujúce pokrytie čerpacími stanicami zároveň nedáva do budúcnosti žiadnu nádej, že by sa to malo čoskoro zmeniť,“ dodáva Peter Polák, konateľ spoločnosti Flaga.

Väčšina motoristov je k hybridom a elektromobilom skeptická. Neveria najnovšej technológií. Osvedčené je pre nich len LPG alebo CNG. V porovnaní s benzínom a naftou, obe tieto palivá produkujú menej plynov CO2 a NOx. Aj prevádzka je finančne výhodnejšia. V porovnaní s benzínom je LPG približne o polovicu lacnejšie.

„Štát by mal, okrem daňových úľav, dotovať, podobne ako elektrický pohon, aj prerábky a nové autá na LPG. Len tak je reálne dosiahnuť náš záväzok voči Európskej únii,“ hovorí Marián Smik.

„Veľmi pozitívne vnímame návrh Ministerstva financií zaťažiť LPG vozidlá pri registrácii len polovičnou daňou oproti bežným palivám. Určite je to krok správnym smerom. Dnes by sme potrebovali tiež motivovať vodičov, aby si autá prerobili na duálny pohon a vyriešiť usmernenia týkajúce parkovania v podzemných garážach. Za posledných 16 rokov nevieme v EÚ o žiadnom probléme s mimovoľným únikom LPG z auto nádrže,“ hovorí Peter Polák.

Myslíte, že by mal štát dotovať nákup áut na LPG rovnako ako elektromobily a plug-in hybridy? Štát a ZAP (Združenie automobilového priemyslu) dotujú kúpu elektromobilu sumou 5 000 eur a kúpu plug-in hybridu 3 000 eur.

ANKETA

Zdroj: http://www.topspeed.sk/